Turktime

İYİ Partili Aytun Çıray'dan 'tezkere' mesajı

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, sosyal medya hesabından, Cumhurbaşkanına Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon yetkisini uzatan tezkereye ilişkin açıklamalarda bulundu.
ABONE OL
Abone Ol
İYİ Partili Aytun Çıray'dan 'tezkere' mesajı
Haberler / Siyaset
28 Ekim 2021 Perşembe 14:17
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

TBMM Genel Kurulunda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere Irak ve Suriye'ye gönderilmesi konusunda Cumhurbaşkanına verilen yetkinin 2 yıl uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi kabul edildi.

"ÇEKİLİRSEK ORALARI PKK DOLDURACAK"

Tezkere üzerinde İYİ Parti Grubu adına söz alan İzmir Milletvekili Aytun Çıray, "Esat'la anlaşmadan, sınırlarımızı karşılıklı güvenliğini sağlamadan çekilirsek oraları PKK dolduracak." dedi.

"İdlib’deki IŞİD artıklarının, Taliban (ve El Kaide)’dan destek ve cesaret alarak bölgede etkinliğini artırmasına fırsat vermeden etkisiz hale getirmeli, bölgeden uzaklaştırılmasını sağlamalı, Türkiye’ye geçişini engellemeli" diyen Çıray şu açıklamalarda bulundu:

Asıl çözüm seçimler sonrası diplomatik yoldan tarafımızdan sağlanacaktır.
O zamana kadar Tel-Rıfat, Mümbiç ve Ayn İsa ile Ayn El-Arap ve Kamışlı bölgeleri Türkiye’nin kontrolüne verilerek koridorun tamamlanması karşılığında. İdlib bölgesinde bulunan TSK Unsurlarını M4 Karayolunu önüne alacak şekilde kuzeye çekmeli, sınır hattından hava ve ateş desteği sağlayacak şekilde emniyetini almalı, bölgedeki TSK Unsurları, toplu hedef olmayacak, ancak etkili bir güç olacak şekilde toparlanmalı, birlik değişimi ve görevlendirmeler de gecikme olmamalı, birliklerin moral ve motivasyonunu artıracak tedbirler almalı. İdlib’deki IŞİD artıklarının, Taliban (ve El Kaide)’dan destek ve cesaret alarak bölgede etkinliğini artırmasına fırsat vermeden etkisiz hale getirmeli, bölgeden uzaklaştırılmasını sağlamalı, Türkiye’ye geçişini engellemeli, Taliban-El Kaide-HTŞ ve IŞİD’e her türlü imkanı sağlayan ortam sonlandırılmalı.
IŞİD Terör Örgütü mensuplarının yurtiçindeki bağlantıları ve yapılanması üzerine operasyonlar yapmalı. İdlib’den yönelebilecek sığınmacı akınını Suriye topraklarında karşılayacak tedbirleri almalıdır.

İşte Aytun Çıray'ın açıklamaları:

 

 

 

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Turktime