Turktime

IBM, Avrupa'daki ilk kuantum bilgisayarını kurdu

IBM, Avrupa'daki ilk kuantum bilgisayarını Almanya'ya kurdu. Söz konusu bilgisayar, IBM'nin ABD dışındaki ilk kuantum bilgisayarı oldu.
ABONE OL
Abone Ol
IBM, Avrupa'daki ilk kuantum bilgisayarını kurdu
Haberler / Teknoloji
17 Haziran 2021 Perşembe 16:06
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Son dönemde pek çok teknoloji şirketinin hedefinde olan kuantum üstünlüğüne sahip bilgisayar üretme yarışı, IBM ile yeniden hız kazanmıştı.

Dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketi olan IBM, Avrupa'daki ilk kuantum bilgisayarını Almanya'ya kurdu. Söz konusu bilgisayar, IBM'nin ABD dışındaki ilk kuantum bilgisayarı oldu.

Avrupa'nın ilk ve en güçlü kuantum bilgisayarı olan "IBM Quantum System One", Alman araştırma enstitüsü Fraunhofer iş birliği ile Stuttgart yakınlarında kuruldu.

TANITIMA MERKEL DE KATILDI

Almanya kuantum teknolojilerinde dünya liderleri arasında yer almak için büyük yatırımlar yaparken, Başbakan Angela Merkel, IBM tarafından kurulan ilk kuantum bilgisayarının tanıtımına IBM CEO'su Ginni Rometty ile birlikte katıldı.

Üniversite çalışmaları sırasında kuantum kimyası üzerine bir tez yazan Angela Merkel, "Almanya, kuantum teknolojileri üzerine araştırmalarda en iyiler arasında ve öyle kalmayı planlıyor." dedi.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Turktime