Turktime

Göç İdaresi: 69 bin 692 kaçak göçmen sınır dışı edildi!

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, bu yıl içinde sınır dışı edilen kaçak göçmen sayısının, 69 bin 692 olduğunu açıkladı.
ABONE OL
Abone Ol
Göç İdaresi: 69 bin 692 kaçak göçmen sınır dışı edildi!
Haberler / Güncel
16 Ağustos 2022 Salı 14:37
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Göç İdaresi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, kaçak göçle mücadelenin aralıksız sürdürüldüğü belirtilerek, şöyle denildi:

"SINIR GÜVENLİĞİ EN ÜST DÜZEYDE"

"Ülkemizin sınır güvenliği en üst seviyede tutularak, kaçak göçmenlerin ülkemize girişi engellenmektedir. Bu kapsamda; 2021 yılında Doğu ve Güney illerimizde olmak üzere toplam 451 bin 96 kaçak göçmenin ülkemize girişi engellenmiştir. 2022 yılında ülkemize girişi engellenen kaçak göçmen sayısı ise 192 bin 449 olarak gerçekleşmiştir.

"Kaçak göçle mücadele kapsamında kolluk birimlerimizce kaçak göçmenlerin ve organizatörlerin tespit ve deşifresi amacıyla yapılan yol kontrolleri de arttırılmıştır. Yapılan denetimler ve operasyonlar sonucunda; yılbaşından bu yana yakalanan kaçak göçmen sayısı, 146 bin 252 olarak kayıtlara geçmiştir.

Yasa dışı yollardan Türkiye’ye giriş yapanların sınır dışı işlemlerinin de Avrupa ortalamasının çok üzerinde başarıyla gerçekleştirildiği vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

AFGANİSTAN VE PAKİSTANLILARDA ARTIŞ VAR

"Bu yıl içerisinde 69 bin 692 kaçak göçmen, sınır dışı edilmiştir. Geçen senenin aynı dönemiyle kıyaslandığında sınır dışı sayısında yüzde 142 artış olmuştur. Geçen yılın aynı dönemi göre sınır dışı sayısı; Afganistan uyruklu yabancılarda yüzde 133, Pakistan uyruklu yabancılarda yüzde 96 ve diğer uyruklu yabancılarda yüzde 196 artmıştır."

"2016 yılından bu yana sınır dışı edilen kaçak göçmen sayısı ise 395 bin 201’e ulaşmıştır. Geri gönderme merkezlerimizin sayısı 30’a, kapasitesi ise 20 bin 540’a yükseltilmiştir. Böylece ülkemiz, tüm Avrupa ülkelerinde bulunan geri gönderme merkezi kapasitesini geride bırakmıştır. Halihazırda geri gönderme merkezlerimizde 91 farklı uyruktan 17 bin 54 yabancı idari gözetim altında olupi sınır dışı işlemleri devam etmektedir."

"517 BİN SURİYELİ GERİ DÖNDÜ"

Gönüllü geri dönüş yapan Suriyeli sayısının da 517 bin 289’a ulaştığı kaydedildi. 2016 yılından bugüne kadar Avrupa’ya geçen yabancı sayısının ise 709 bin 936 olarak kayıtlara geçtiği belirtildi.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Turktime uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime