Turktime

Gelir İdaresi E.Strateji Geliştirme Daire Başkanı: Akaryakıta 3 TL zam gelebilir

Eşel mobil sisteminden vazgeçilmesi durumunda daha önce ÖTV üzerinden karşılanan akaryakıt zamları artık direk pompaya yansıyacak bir duruma gelecek.
ABONE OL
Abone Ol
Gelir İdaresi E.Strateji Geliştirme Daire Başkanı: Akaryakıta 3 TL zam gelebilir
Haberler / Ekonomi
13 Ekim 2021 Çarşamba 11:24
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Akaryakıtta dünyada yaşanan krizle, kur ve petrol fiyatlarındaki artışın vatandaşa direk yansımaması için uygulanan eşel mobil sisteminin üst sınırına gelinmiş durumda.

Dünya'dan Hüseyin Gökçe'nin haberine göre, Gelir İdaresi E.Strateji Geliştirme Daire Başkanı Nazmi Karyağdı, eşel mobil sisteminden vazgeçilmesi ile birlikte verginin fiyata ekleneceğini ve akaryakıta litre başına 2.5-3 lira arasında zam gelebileceğini belirtti.

"ETKİLERİ YIKICI OLABİLİR"

Nazmi Karyağdı, vatandaşın gelirinin azalmasıyla, artan fiyatların dar gelirli vatandaşlar üzerinde yıkıcı etkileri olabileceğini belirtti. Vatandaşların gelirinin azalmasıyla, dolaylı vergilerin azaltılarak ekonominin sağlıklı bir yola koyulması gerekliliğinden bahseden Nazmi Karyağdı, çözüme yönelik önerilerini şöyle aktardı:

1- Gelir İdaresinin, etkinliğini artırmaya yönelik 2005’te başlattığı çalışmaları yeniden gündemine alması ve hızla dönüşüm sürecini tamamlaması,

2- Kayıt dışılığı teşvik eden mevzuat düzenlemelerinin ortadan kaldırılması ve siyasi olarak bu mücadelenin öncelikli konu olarak desteklenmesi,

3- Ülke içinden transfer fiyatlandırması yöntemleriyle kazanç aktarılmasının denetim ve uygulama ile önlenmesi,

4- Harcama ve tasarrufa kaynak olan her türlü gelirin verginin konusuna girmesi. Bununla beraber hem düzenleme hem de uygulama olarak adil bir vergi sisteminin yeniden inşa edilmesi.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Turktime