Turktime

Evde verimli ders çalışma yöntemleri

İnsanlık olarak bir yıldan uzun süredir evlere kapandık. Bununla birlikte daha önce evde yapmadığımız bazı işleri de evden yapmaya başladık. Online olarak derslere girmek ve okulun eve taşınması da bunlardan biri oldu. İşte evde ders çalışırken verimliliği artırmak için yapılabilecekler...
ABONE OL
Abone Ol
Evde verimli ders çalışma yöntemleri
Haberler / Güncel
7 Nisan 2021 Çarşamba 13:18
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İnsanlık olarak tüm dünyada etkisini gösteren koronavirüs salgını sonrası bir yıldan uzun süredir evlere kapandık. Bununla birlikte daha önce evde yapmadığımız veya yapmayı tercih etmediğimiz bazı işleri de evden yapmaya başladık. 

Bunlardan belki de uyum sağlaması en zor olanlardan biri evde ders çalışmak. Evde ders çalışmak özellikle daha önce farklı ortamlarda çalışmayı tercih edenler için ilk haftalarda biraz zor olsa da sağlıklı bir süreç yönetimi ile zamanla alışkanlığa dönüşebilir.

Pandemi döneminde evde ders çalışırken verimliliği artırmak için yapılabileceklerden bahsedeceğiz.

EVDE ÇALIŞMA ORTAMI NASIL OLMALI?

Evde çalışırken geçirdiğiniz vakti en verimli hale getirebilmek için çalışma ortamını düzenlerken şunlara dikkat edilebilir.

1- Çalıştığınız oda

Ders çalışma ortamınızın olabildiğince sessiz ve düzenli olmalıdır. Çalışma odanızdaki görüş açınızda bulunan yazılar, posterler ve fotoğraflar dikkatinizin kolaylıkla dağılmasına sebep olabilir. 

2- Çalışma masası

Vücut şeklinizi bozmayacak yükseklikte bir masa tercih edip üzerindeki dikkat dağıtıcı tüm unsurları kaldırmalısınız. Masanızda sadece o an çalışacağınız dersle ilgili araç ve gereçlerin bulunması dikkatinizin bölünmesini engelleyerek daha iyi odaklanmanızı sağlar.

3-Bulunduğunuz ortamın havalandırılması

Ders çalışırken sık sık pencerenizi açamıyorsanız bile mola verdiğinizde mutlaka odanızı havalandırmayı unutmayın. 

4-Küçük egzersiz alanı

Sabah uyandığınızda derse başlamadan önce veya molalarınızda sadece hareket etmenizi sağlayacak ufak egzersizler yapmak hem enerjinizi artırır hem de uykunuzun gelmesini önler. 

ZAMAN YÖNETİMİ

Evde ders çalışmanın kuşkusuz en zorlanılan taraflarından biri zaman yönetimidir. Bununla baş etmek için öncelikle yukarda bahsettiğim gibi program yaparak başlayabilirsiniz. Bu programı uygulayabilme noktasında ihtiyacınız olan ise zamanınızı iyi yönetmektir. 

Bunun için şunlara dikkat edilmeli:

1- Uyku saatlerinizi belirleyin, bu saatlerin dışına mümkün olduğunca çıkmayın.
Her gün aynı saat aralıklarında çalışın.

2- Düzenli ara alın. Uzun süre mola vermeden çalışmak yerine düzenli olarak kısa aralar almak ve bu sırada masadan kalkıp biraz dolaşmak iyi gelecektir.

3- Molalarınızın süresini iyi ayarlayın. Gün içerisinde normalden fazla kez mola verseniz bile sayısından çok süresine dikkat edin. Kimi zaman iki saatte bir, kimi zaman yarım saatte bir mola vermek isteyebilirsiniz. İki saatte bir verdiğiniz molaları yarım saat tutarken yarım saat aralıklarla mola vermek istediğinizde kendinize yalnızca 5 dakikaya ihtiyacınız olduğunu hatırlatın.

4- Molalarda bedeninizi ve zihninizi yoracak aktivitelerden uzak durun. Molanın uzamasını önlemek için ders çalıştığınız süre zarfında evde sizi içine çekebilecek bilgisayar, tablet veya TV gibi teknolojik aletlerden uzak durun.

5- Kendinize zaman ayırın. Çalışma saatlerinizi ödül sistemi ile düzenleyin. Planladığınız çalışmayı gerçekleştirdiğinizde yapmaktan keyif aldığınız herhangi bir şey için kendinize vakit ayırın.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Turktime