Turktime

Euro bölgesi enflasyonu 4,9 ile rekor kırdı

Euro bölgesi enflasyonu, artan enerji maliyetleriyle bu ay son 25 yılın rekorunu kırdı. Yeni corona virüs varyantı ve Avrupa genelinde vakaların artması nedeniyle gergin olan tedarik zincirini daha zorlanmasından endişe ediliyor.
ABONE OL
Abone Ol
Euro bölgesi enflasyonu 4,9 ile rekor kırdı
Haberler / Ekonomi
30 Kasım 2021 Salı 17:52
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Eurostat’ın Salı günü yayınladığı verilere göre, Euro bölgesi enflasyonu, artan enerji maliyetleriyle bu ay son 25 yılın rekorunu kırdı.

Kuraklık, enerji krizi, arz ve tedarik sorunları küresel çapta enflasyonu yükseltmeye devam ediyor. Almanya ve İspanya’da 30 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyon Euro Bölgesi’nde de Kasım’da yüzde 4,9 ile Temmuz verilerin toplandığı tarihten bu yana beri ölçülen en yüksek seviyeye yükselmiş oldu.

Bu seviye Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2’lik hedefinden neredeyse 2,5 kat fazla. Euro enflasyonuna dair bu ayki beklentiler de yüzde 4,5’di. Çekirdek enflasyon ise yıllık yüzde 2,6 ile tahminlerin üzerinde arttı.

ENERJİ KRİZİ ENFLASYONU TETİKLEDİ

Euro kullanan 19 ülkedeki tüketici fiyatları artışında rekor enerji fiyatlarında oldu. Enerji fiyatları, petrol fiyatlarının yükselmesiyle bir önceki yıla göre yüzde 27 arttı.

90’lı yıllarda yüzde 5 seviyesinde olan enflasyon 2000’lerde yüzde 2’ye inmiş, 2008 krizinde yüzde 4,1’e çıkmıştı. 2010’larda tekrar yüzde 0-2 arasında seyreden enflasyon 2017’ye kadar pandemi döneminin ardından sert yükseldi ve 5 puan eşiğine geldi.

Yeni corona virüs varyantı ve Avrupa genelinde vakaların artması nedeniyle gergin olan tedarik zincirini daha zorlanmasından endişe ediliyor. Enerji krizi, kuraklık ve pandeminin seyrini artırması, enflasyon rakamlarının yüksek seyretmesine neden olabilir.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime