Turktime

Dikkat Etmeniz Gereken 7 Böbrek Hastalığı Belirtisi

Böbreklerinizin yerine getirmesi gereken görevleri vardır. Sağlığınıza dikkat etmediğinizde, böbrekleriniz için bazı geri dönüşü olmayan komplikasyonlara neden olabilirsiniz. Kronik böbrek hastalığı, genellikle hipertansiyonu, diyabeti veya ailesinde böbrek hastalığı öyküsü olan kişilerde görülür.
ABONE OL
Abone Ol
Dikkat Etmeniz Gereken 7 Böbrek Hastalığı Belirtisi
Haberler / Sağlık
24 Ekim 2021 Pazar 01:00
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

TURKTIME / Risk faktörleri arasında yaşlanmak, belirli ilaçları uzun süre kullanmak, kronik idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları ve hatta obezite sayılabilir. Ancak herhangi bir böbrek sorununuz olup olmadığını nasıl anlayacaksınız? İşte böbrek hastalığının en yaygın yedi belirtisi;

UYKU SORUNLARI

Uyku sorunları, böbrek hastalığından muzdarip kişilerde ortaya çıkan bir durumdur. Uyku apnesi, kronik böbrek hastalığından muzdarip kişilerde yaygın bir sorundur.

CİLT SORUNLARI

Cilt sorunları yaşıyorsanız, böbrek hastalığının bir göstergesi olabilir. Kuru ve kaşıntılı cilt, ileri böbrek hastalıklarıyla da bağlantılı olan mineral ve kemik hastalığına işaret edebilir. Bu durum, böbreklerin kandaki mineral ve besin dengesini uygun bir şekilde sağlayamadığında ortaya çıkar.

KABARIK GÖZLER

Böbrek hastalıkları, göz çevresinde şişmeye neden olabilecek periorbital ödemlere neden olabilir. Göz çevresinde oluşabilecek bu şişlik, idrarda bulunan çok miktarda proteinin vücutta tutulması yerine böbreklerden sızmasına bağlanabilir. Bu durum, bir veya iki gözde gelişebilir.

KAS KRAMPLARI

Böbrek hastalığı olan kişilerde kas krampları yaygındır. Kramplar genellikle vücuttaki sıvı ve elektrolit dengesizliğinden kaynaklanır. Bu duruma, bozulmuş böbrek fonksiyonu neden olabilir. Kramplar, ayrıca sinir hasarı ve kan akışı sorunlarından da kaynaklabilir. Vücuttaki düşük kalsiyum ve fosfor seviyeleri de kas kramplarına davetiye çıkarır.

AYAKLARDA  VE AYAK BİLEKLERİNDE ŞİŞME

Ayaklarınızda ve ayak bileklerinizde şişlik fark ettiniz mi? Evet ise, böbrek hastalığının bir işareti olabilir. Böbrekler fazla sıvıyı atamadığında bacaklarda, ayak bileklerinde, ayaklarda ve hatta bazı durumlarda ellerde şişmeye neden olabilir.

İDRARDA DEĞİŞİKLİK

Böbrekleriniz düzgün çalışmadığında idrar renginde değişiklik olabilir. Sık sık idrara çıkma dürtüsü de böbrek hastalıklarına bir işarettir.

SAĞLIKLI BÖBREKLER İÇİN İPUÇLARI

- Fiziksel olarak aktif kalın ve günlük mutlaka egzersiz yapın

- Tam tahıllar, taze meyveler, sebzeler, baklagiller ile dolu dengeli bir beslenmeye önem verin

- İdeal kilonuzu koruyun

- Abur cubur, baharatlı ve işlenmiş gıdalardan uzak durun

- Yeteri kadar su için

- Alkol ve sigarayı bırakın

- Doktorunuza danışmadan takviye almayın

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime