Turktime

DİKKAT! Bu gıdalar demans riskini artırabilir!

Hafıza kaybı, akıl yürütme ve bir yargıya varma gibi beyin fonksiyonlarının bozulması ile karakterize edilen demans, spesifik bir hastalık değildir. Hatırlama, düşünme veya karar verme yeteneğini bozan bir grup koşuldur.
ABONE OL
Abone Ol
DİKKAT! Bu gıdalar demans riskini artırabilir!
Haberler / Sağlık
28 Ekim 2021 Perşembe 01:01
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
TURKTIME / Genetik, yaş, diyet ve yaşam tarzı dahil olmak üzere birçok faktör demans riskini artırabilir. Yaş ve genetik değiştirilemese de, yaşamımızın ilerleyen dönemlerinde bu hastalığa yakalanma riskini azaltmak için beslenme alışkanlıklarımızı kesinlikle kontrol edebiliriz.

DEMANS RİSKİNİ ARTTIRAN GIDALAR

Fiziksel olarak formda kalmak için sağlıklı beslenmenin gerekli olduğuna dair genel bir inanış vardır. Sağlıklı beslenme, zihinsel sağlığınız için de aynı eşit derecede önemlidir. 

Abur cubur ve besinleri düşük yiyeceklerin kaygı, stres ve depresyonu daha da kötüleştirebileceği kanıtlanmıştır. Benzer şekilde, sağlıksız beslenme alışkanlıkları da bunama riskini artırabilir. Bazı araştırmalara göre bunama için yenebilecek en kötü yiyeceklerden biri rafine karbonhidratlardır.

Rafine karbonhidratlar, vücuttaki glikoz seviyesini arttırdığı için sağlığa zararlı olarak kabul edilir. Yediğimiz karbonhidratlar sindirim sistemimiz tarafından şekere dönüştürülür ve kan dolaşımına aktarılır. Buradan enerji üretmek için insülin yardımıyla hücrelere girer. 

Artık yediğimiz tüm karbonhidratlar farklı bir hızda işleniyor. Rafine karbonhidratlar diğer karbonhidrat türlerine göre daha hızlı glikoza dönüşmektedir. Böylece kan şekeri daha hızlı yükselmektedir.

Bu da, kandaki şeker oranında ciddi dalgalanmalara yol açmaktadır. Araştırmalar, zaman içinde kan şekeri seviyesindeki sık dalgalanmaların bunama ve tip 2 diyabet riskini artırabileceğini düşündürmektedir.

DEMANS RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN UZAK DURMANIZ GEREKEN GIDALAR

Tüm besinlerden arındırılmış yüksek glisemik yemekler ve rafine karbonhidratlar tüketmek, hafıza bozukluğuna yol açabilir. Bu nedenle ekmek, makarna, pizza, kurabiye gibi rafine undan yapılan ürünleri azaltmalısınız.

Bunları tam ve lif açısından zengin tahıllarla yapılan yiyeceklerle değiştirin. Bununla birlikte beslenmenize daha fazla sebze, meyve ve bakliyat ekleyin.

Rafine un, beyin sağlığınızı bozabilecek gıda ürünlerinden yalnızca biridir, aynı derecede zararlı olan birkaç başka ürün daha vardır. Bu maddeleri fazla tüketmek demans, depresyon ve anksiyete riskini artırabilir. İşte fazla tüketmemeniz gereken diğer ürünler;

- İşlenmiş kırmızı et

- Fast food

- Sigara ve alkol alkol

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime