Turktime

Biden'dan İran için flaş sözler! 'Kararlıyız'

ABD Başkanı Biden, “ABD, İran'ın nükleer silaha sahip olmasını engellemeye kararlıdır. İran'ı diplomasi yoluyla JCPOA'ya geri döndürmek için P5+1 ile çalışıyoruz. İran da aynısını yaparsa biz de tam uyumluluğa geri dönmeye hazırız” dedi. 
ABONE OL
Abone Ol
Biden'dan İran için flaş sözler! 'Kararlıyız'
Haberler / Dünya
21 Eylül 2021 Salı 19:42
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

ABD Başkanı Biden bugün yaptığı konuşmasında, teknolojiye değinerek “Yeni bir çağla, insan varlığının her yönünü serbest bırakma ve yeniden şekillendirme potansiyeline sahip yeni teknolojiler ve olanaklar çağıyla karşı karşıyayız. Bu teknolojilerin insanları güçlendirmeye mi yoksa baskıyı derinleştirmeye mi zorlandığını belirlemek hepimize bağlı” dedi. Biden biyoteknoloji, kuantum hesaplama, 5G, yapay zeka ve daha pek çok alanda yeni gelişmelerin insanları ayağa kaldırmak, sorunları çözmek ve insan özgürlüğünü ilerletmek için kullanılmasını sağlamak adına demokratik ortaklarıyla birlikte çalışacaklarını ifade etti.

FİDYE YAZILIM SALDIRILARINA DEĞİNDİ

ABD’de bir süredir yaşanan fidye yazılımlara değinen Biden, “Kritik altyapımızı siber saldırılara karşı güçlendiriyor, fidye yazılım ağlarını kesintiye uğratıyoruz. Tüm uluslar için yolun, açık kurallarını belirlemek için çalışıyoruz. Halkımızı, müttefiklerimizi ve çıkarlarımızı tehdit eden siber saldırılara kararlı bir şekilde yanıt verme hakkımızı saklı tutarız” ifadelerini kullandı.  

‘YENİ BİR SOĞUK SAVAŞ YA DA BÖLÜNMÜŞ BİR DÜNYA ARAMIYORUZ’

Nükleer güç konusunda dünyanın bütün büyük güçlerinin bir görevi olduğunu belirten Biden, bu görevin ise ilişkileri dikkatli bir şekilde yönetmek olduğunu ifade etti. Biden “ABD rekabet edecek ve biz de güçlü bir şekilde rekabet edeceğiz. Müttefik ve dostlarımızı savunacağız ve daha güçlü ülkelerin daha zayıf olanlara hükmetme girişimlerine karşı çıkacağız. Aramıyoruz, tekrar söylüyorum, yeni bir Soğuk Savaş ya da bölünmüş bir Dünya aramıyoruz” dedi.

Biden sözlerine şöyle devam etti;

“Başarısızlığın sonuçlarına hepimiz katlanıyoruz. Kovid-19, iklim değişikliği gibi acil tehditler veya nükleer gibi tehditler için bir araya gelmiyoruz. ABD, İran'ın nükleer silaha sahip olmasını engellemeye kararlıdır. İran'ı diplomasi yoluyla JCPOA'ya geri döndürmek için P5+1 (Çin, Fransa, Rusya, İngiltere, ABD, Almanya) ile çalışıyoruz. İran da aynısını yaparsa biz de tam uyumluluğa geri dönmeye hazırız.”

Nükleer güç konusunda Kuzey Kore’ye değinen Biden “Benzer şekilde, Kore yarımadasının tamamen nükleer silahlardan arındırılması için ciddi anlamda sürdürülebilir diplomasi arıyoruz. Somut ilerleme arıyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Turktime