Turktime

Beyin felci riskini artıran üç alışkanlık!

Beyin felci, beynin çeşitli bölümlerine kan akışı bozulduğunda ortaya çıkan ciddi bir sağlık durumudur. Beyin felci, geçirme riskinizi artırabilecek birçok alışkanlık bulunmaktadır. Ayrıntılar için haberimizi okumaya devam edin...
ABONE OL
Abone Ol
Beyin felci riskini artıran üç alışkanlık!
Haberler / Sağlık
14 Ekim 2021 Perşembe 01:10
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

TURKTIME / Sağlıksız beslenmeden hareketsiz yaşama kadar bir çok farklı faktör, hem kadınlar hemde erkeklerde beyin felci riskini artıran etkenler arasındadır.

Kontrol edilebilen ve kontrol edilemeyen risk faktörleri bulunmaktadır. Biz burada kontrol edilebilen risk faktörlerini sizler için sıraladık. İşte beyin felci riskini artıran alışkanlıklar;

SİGARA İÇMEK

Sigara içmek sizi beyin felci riskine karşı daha yatkın hale getirmekle kalmayıp aynı zamanda kalp sağlığınızı ve solunum fonksiyonlarınızı da etkileyen son derece zararlı bir alışkanlıktır. Araştırmalara, sigara içmenin iskemik inme riskini neredeyse iki katına çıkardığını ortaya koymaktadır.

HAREKETSİZLİK

Hareketsiz olmak, düzenli egzersiz yapmamak sizi sadece fazla kilolu ve obez yapmaz, bu durum, aynı zamanda ciddi hastalıklara da neden olabilir. Hareketsizlik, inme riskini arttırdığı gibi sizi diğer birçok kronik hastalığa karşı da savunmasız hale getirir.

Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve sağlıksız alışkanlıklarınızı kısıtlamak, sizi tehdit eden her türlü sağlık sorununa karşı koruyabilir.

AŞIRI ALKOL ALMAK

Uzmanlara göre, aşırı alkol tüketmek felce yol açabilir. Kadınlar için tek seferde altı birim alkol aşırı içme olarak sınıflandırılırken, erkekler için 8 birim tıkınırcasına içmeyi oluşturmaktadır.

DİĞER FAKTÖRLER

Beyin felci riskini arttıran farklı birçok etken vardır. Hipertansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, Atriyal Fibrilasyon (AF) yani düzensiz kalp atışları gibi tıbbi durumların tümü kontrol edilebilir risk faktörleridir. Aile öyküsü, yaş, cinsiyet ise kontrol edilemeyen risk faktörleridir.

TEDAVİSİ

Birisi felç geçirdiğinde, zaman çok önemlidir. İskemik bir inmeyi tedavi etmek için doktorlar beyne giden kan akışını hızla geri getirmelidir. Bu yöntemlerden bazıları, acil ilaç tedavisi, doğrudan beyne verilen ilaçları veya bir stent alıcı ile pıhtıyı çıkarmayı içeren acil endovasküler prosedürlerdir. Ancak hemorajik inme durumunda ameliyat önerilebilir.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Turktime