Turktime

Aşılama süreci nasıl hızlandı?

İlk olarak sağlık çalışanları ve yaşlı nüfusa uygulanan koronavirüs aşısı son zamanlarda büyük bir hızlanmaya uygulanmaya devam edildi. Peki bu hızlanmanın arkasında ne var? Detaylar haberimizde.
ABONE OL
Abone Ol
Aşılama süreci nasıl hızlandı?
Haberler / Sağlık
22 Haziran 2021 Salı 13:45
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

25 Kasım 2020 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Covid-19 Aşısı için Sinovac firması ile anlaşmaya varıldığı ve 10 milyon doz aşı temin edileceğini açıklamıştı.  30 Aralık 2020 tarihinde ilk parti CoronaVac aşıları havayolu ile Türkiye'ye getirildi. Getirilen aşılar iki hafta boyunca Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından analiz edilmesinin ardından aşı için acil kullanım onayı verilmişti.

Türkiye'de, 14 Ocak 2021 tarihi itibarıyla Çin şirketi Sinovac'ın geliştirdiği Covid-19 aşısı CoronaVac uygulanmaya başlandı. 13 Ocak 2021 tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'dan CoronaVac aşısı için acil kullanım onayı çıktı. CoronaVac aşısı, canlı yayında ilk kez Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve bilim kurulu üyelerine uygulandı.


2 DOZ YERİNE TEK DOZ
Sinovac şirketi tarafından yapılan Klinik çalışmalarda, uzun aşılama aralıklarıyla koruma oranının daha yüksek olduğunu gözlemledik. Klinik deneyler sırasında iki doz aşı arasında 14 gün benimsemiş olsak da, aşıların Çin'de ve denizaşırı ülkelerde üç haftadan daha uzun aralıklarla uygulanmasını öneriyoruz. Esasen dört hafta öneriyoruz." Açıklamasının ardından 2 doz arasındaki süre 28 güne çıkarılmıştı.
Aşıların tedariki konusunda yaşanan aksaklıklar nedeniyle yaşlı nüfusun aşılanması süreci yavaş ilerlerken BionTech şirketiyle yapılan aşı anlaşmasından sonra aşıların uygulanması hız kazanmış oldu.


BIONTECH AŞILARI BELİRLEYİCİ OLDU
Her birey için ayrılan 2 doz aşı doz süresinin uzatılmasının ardından her vatandaşa 1 doz aşı uygulayarak azda olsa aşının koruma gücünden faydalanılması sağlandı. BionTech CEO’su Uğur Şahin tarafından açıklanan 120 milyon doz aşı alımı sonrası açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Koca, Haziran ayı sonuna kadar 20 yaş üstünün aşılanacağını duyurmuştu. Planlama dahilinde devam eden ve günde 1 buçuk milyon doz uygulanan koronavirüs aşısı Bakan Koca’nın duyurduğu gibi ay sonunda planlandığı şekilde uygulanarak 18 yaş üstü bireylerin en az birer doz aşılanması sağlanmış olacak.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Turktime