Turktime

ABD Merkez Bankansı'ndan korkutan işsizlik uyarısı!

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, faiz artışları nedeniyle işsizliğin yükselme riskinin olduğunu söyledi. Powell, Fed’in faiz artışlarının amacının “büyümeyi daha sürdürülebilir bir seviyeye çekilmesi ve arz tarafına dengelenme şansı vermek” olduğunu söyledi.
ABONE OL
Abone Ol
ABD Merkez Bankansı'ndan korkutan işsizlik uyarısı!
Haberler / Dünya
24 Haziran 2022 Cuma 11:13
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Fed Başkanı Jerome Powell dün kongrede yaptığı konuşmada enflasyonu dizginlemek için tasarlanan agresif faiz artırımlarının işsizliği artırabileceğini söyledi.

Powell Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ndeki sunumunda, istihdam kaybına neden olmadan enflasyonu kontrol altına almanın mümkün olduğunu ama durumun böyle gelişmeyebileceğini söyledi.

‘İŞ GÜCÜ PİYASASI SÜRDÜRÜLEMEZ DERECEDE ISINDI’

Konuşmasında, “Şuan tarihsel olarak düşük bir seyirde olsa da, işsizliğin yükselme riski var” ifadelerine yer veren Powell, Fed’in faiz artışlarının amacının “büyümeyi daha sürdürülebilir bir seviyeye çekilmesi ve arz tarafına dengelenme şansı vermek” olduğunu söyledi.

Powell ayrıca iş gücü piyasasının sürdürülemez derecede ısındığın ve sürdürülebilir maksimum istihdama dönülmesine ihtiyaç olduğunu belirterek bunun için enflasyonun düşürülmesi gerektiğini dile getirdi.

FAİZ ARTIŞLARI İŞSİZLİĞİ ARTIRABİLİR
ABD’de yıllık bazda enflasyon mayısta yüzde 8,6’ya yükseldi ve yeniden 41 yılın zirvesine çıkmıştı. Fed ise buna karşı önlem olarak politika faizini 75 baz puan artırarak son 28 yılın en yüksek faiz artışına gitti. Faiz oranlarını yüzde 1,5-yüzde 1,75 seviyesine yükselten Fed, böylece 2019’dan bu yana en yüksek faizi görmüş oldu.

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre ise Amerika’da işsizlik oranı oranı haziranda yüzde 3,6 seviyesinde bulunuyor. Maaşlar ise yükselmeye devam ediyor. Bu verilerse orta hızda da olsa ekonomik büyümenin devam ettiğinin bir işareti. Ancak Fed’in agresif faiz artışlarının ekonomiyi soğutacak ve büyümeyi düşürecek olması nedeniyle işsizliğin de artabileceğinden endişe ediliyor.

İŞTE İSMAİL SAYMAZ'IN GERÇEK YÜZÜ

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
GÜNCEL SİYASET DÜNYA MEDYA MAGAZİN SPOR YAZARLAR RÖPORTAJLAR PORTRELER ANKARA KULİSİ FOTO GALERİ VİDEO GALERİ KÜLTÜR SAĞLIK EKONOMİ TEKNOLOJİ ANALİZ TEKZİP
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Turktime