MENÜ
Ankara 13°
Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Starttaki Adam: Numan Kurtulmuş
Celal Kazdağlı
YAZARLAR
26 Eylül 2010 Pazar

Starttaki Adam: Numan Kurtulmuş

Referandum sonrası Türkiye birden bir “bölünmüşlük” duygusuna kapıldı. Bu duyguyu besleyen şey üç renkli bir haritanın ortaya çıkmasıydı. Haritaya göre, kıyılar laik beyaz Türklerin, orta kesim muhafazakar Sünni Türklerin, güneydoğu ise Kürtlerin bölgesiydi.

Bu durum gerçeği yansıtmasa da kimi çevrelerin algısı, duygusal anlamda bölünmüş bir Türkiye’den yanaydı.

Belki de o nedenle daha sonuçların açıklandığı akşam Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu algıyı değiştirmeye yönelik bir konuşma yaptı. O akşam Erdoğan, korkuları gidermeye, herkesi kucaklamaya çalışan bir Başbakan profili çizdi. Ertesi gün de arkadaşlarına, “hayır verenlerin gerekçelerinin analiz edilmesi” görevini verdi. BDP ile görüşmelerin başlamasını istedi.Hakkari’nin Geçitli köyünde patlatılan mayın, İstanbul Tophane’de sergi açılışına yönelik saldırı, oluşan haritayı kanıtlamaya yönelik girişimler olarak sunulmak istendi.

Akdamar Kilisesi’nde 95 yıl sonra yapılan ayin ile yakalanmak istenen hoşgörü ortamı bile gölgelendi.

Siyaset sınıfının birinci önceliği provokasyonların, yol kazalarının etkisini sıfırlamaktır. 

Bugün Türkiye’nin önündeki en temel görev ise birliğin yeniden inşa edilmesidir. Laik Beyaz Türk ile Muhafazakar Sünni Türk ve Kürtler hep beraber, güçlü bir beraberliği kurmak zorundalar.

Bu görevi en iyi anlayan kişi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan. Referandum sonrası herkesi kucaklamaya çalıştı ve Kürt meselesini çözmeye yönelik bir çaba içerisine girdi. Kavgalı olduğu medya ile yeni bir sayfa başlattı.

Başbakan’ın en büyük şansı Türkiye’nin her yerinden oy alabiliyor olması. Bu birliğin yeniden inşası için önemli ancak yeterli değil.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti içinde var olan güçlü frene rağmen en önemli görevin üç parçayı birleştirmek olduğunu anlamış durumda. Bu yöndeki tavrını her geçen gün daha belirgin hale getiriyor.

Birliğin ancak yeni bir anayasa ile gerçekleşebileceğinin de farkında.

Türkiye’de bu kopukluğu giderebilecek, yeniden inşaya üç ayrı kesimin katılımını gönüllü sağlayabilecek bir diğer isim ise, şu sıralarda köşeye sıkıştırıldığı SP’den milletin meydanına çıkma mücadelesi veren Numan Kurtulmuş.

Numan Kurtulmuş, sahip olduğu entelektüel birikimi, engin hoşgörüye dayanan kent İslamı anlayışı ile karşısındakine güven veren bir kişiliğe sahip. O da tıpkı Başbakan Erdoğan gibi, Türkiye coğrafyasının her yerinde kabul görüyor.

O yüzden de Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu o büyük beraberliği yeniden inşa edebilecek lider olarak startta beklemeye hazırlanıyor. 

 

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 teyze
 27 Eylül 2010 Pazartesi 21:31
Yiğtoğlu niye çıldıracan ki ETNİK ten sen ne anlıyorsun ben ne anlıyorum acaba? Allah kavimlere ayırmış tanışın kaynaşın diye ben etniği o anlamda kullanırım.Eşrefi mahlukatız elbette.İnna lillahi ve inna ileyhi Raciun.
 Misafir
 27 Eylül 2010 Pazartesi 14:30
Beni çıldırtacakmısınız.Yine benim karşıma etnik kimliğini söyleyen biri cıktı.İNNA İLEYHİ RACUĞUN.Yapmayın kardeşim klug olun biraz.Niye insanlık ve evrensenlik kimliğinizle konuşmuyorsunuz.Kalmadı bu tür yaklaşımlar Dünya da kalmadı.İnsanın eti yenmezki, insanı insan yapan karekteridir.Ben her halde burda fuzuli zaman harcıyorum.İnsan olmak önemlidir insannnn.Yaratılmışların en şereflisine şerefli işler yakışır.Yiğtoğlu
 Misafir
 27 Eylül 2010 Pazartesi 09:04
Entrausant çok entrausant,Türkiye liderini bulmuş ama milletin haberi yok.Sora bayram değil seyran değil enişte beni niye öptün meselesi var ortada.Nedir bu sevgi ve muhabbet Bay numana.Her nedense bu sene Ahte Vefasızların yılı oldu.Ne kadar Vefasızlık basından o kadar methiye.İçimden keşke bu değerli Numan bey daha önceleri kaptanlık koltuğuna geçseymiş,belki Tayib bey savarlari, yani sempatisi olmayanlar rahata kavuşrdu,gün onların günü olurdu.Yğto
 Misafir
 27 Eylül 2010 Pazartesi 00:23
Türk-Kürt , laik- dindar ve sünni-alevi ayrımlarını tek bir potada bir araya getiren tak söylem sahibi siyasi bence Numan kurtulmuş tur
 teyze
 26 Eylül 2010 Pazar 22:15
Bölünmüşlük duygusuna kapılsam en kötü durumda olanların başında ben gelirdim.Kıyı şeritte bulunan laik beyaz Türklerin arasında yaşayan ben, muhafazakar Sünni bir Türk oluyorum.Ayrıca etnik kimlik Laz Nerden baksam depresyon sebebi:))
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2018 Turktime