MENÜ
Ankara 13°
Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kılıçdaroğlu’nun Başka Şansı Yok
Celal Kazdağlı
YAZARLAR
20 Eylül 2010 Pazartesi

Kılıçdaroğlu’nun Başka Şansı Yok

Referandum sonrası, şöyle bir gider CHP Genel Merkezi’ndeki koltuğuna kurulur diye düşünüyordum. Kemal Kılıçdaroğlu beni yine yanılttı. Ankara’da koltukta oturan bir genel başkan olmayacağını gösterdi.

Referandum sonrası önce Brüksel’e gitti partisini ve referandum sonrası Türkiye’yi AB’ye anlattı. Ardından Ankara’da Kalecik festivaline katıldı ve hemen ardından bu defa Almanya’ya gitti.

Öyle anlaşılıyor ki, Kılıçdaroğlu referandum temposunu hiç bozmadan seçim sonuna kadar sürdürecek.

Bu yeter mi?

Kamuoyunda CHP algısı biraz değişti. Ama tümüyle değil.

Eskiden çalışmayan, Ankara’dan yönetilen, Salı Grup toplantısında Deniz Baykal’ın 2 saati aşan konuşması dışında sanki faaliyeti olmayan bir parti görünümündeydi.

Şimdi bu değişti. En azından Ankara’da durmayan, Anadolu’yu dolaşan her yerde miting yapan bir Genel Başkan var.

CHP’de değişmeyen ise kadrolar ve teşkilatın durumu. Kamuoyu, “kadrolar ve teşkilat Genel Başkan’a destek vermiyor” kanaatine hakim.

Referandum sonrası eski Genel Başkan Deniz Baykal’ın yaptığı tespit çok doğru. “CHP iki anahtarlı kasa gibi yönetiliyor.”

Anahtarlardan biri Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nda diğeri ise Genel Sekreter Önder Sav’da. İkisi aynı anda kasanın başına gelmeyince kasa açılmıyor.

Genel Başkan 80 kişilik Parti Meclisi’ne hakim değil. Önder Sav’ın PM’de en az 50 kişiyi kontrol edebildiği algısı var. Bu parti yönetimi için büyük bir handikap.

Öyle olmasa bile bu iki anahtarın CHP’yi birlikte yönetmesi de mümkün değil.

İki anahtarın temsil ettiği şeyler başka.

Kemal Kılıçdaroğlu, birkaç yıldır CHP içinde bir değişim çizgisini temsil ediyor. Türkiye’nin en büyük ve en acil problemi olan Kürt meselesine bakışı, diğerlerinden farklı. Kılıçdaroğlu bu sorunu çözmek istiyor.

Benzer farklılık türban konusunda da var. Kılıçdaroğlu burada da samimi. Sorunun çözümünden yana. Katı bir Laikçilikten ziyade inançlara saygılı bir laiklik anlayışına sahip.

Oysa Önder Sav ve temsil ettiği çizgi bunun tam tersi bir noktada duruyor. Daha çok statükonun yanında yer alıyorlar. Değişime karşı çıkıyorlar.

CHP’nin bu ikili yapısı ile uzun süre devam etmesi mümkün değil. Çift anahtarın kısa sürede tek anahtara inmesi gerekiyor. Parti Genel Başkanın anahtarı ile açılır. Odaların anahtarları sahiplerinde olabilir.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun bunu yapmaktan başka şansı görünmüyor. Deniz Baykal haklı; CHP’ye bir kurultay daha gözüküyor.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Misafir
 20 Eylül 2010 Pazartesi 13:59
Türk siyası tarihi çok önemli iki tane Personlichkeite[şahsiyete]sahiptir.Her ne kadar bunlar birbiriyle diyalog tan kopuk görünselerde durum hiçte öyle değildir.Başbakan ve Kılıcdar beyden bahs ediyorum.Durun hemen kızmayın,sanki görüyorum ipi hazırlamışsınız beni asmak için.İkiside ülkenin sorunlarınada nasıl çözülebilineceğinede vakıftırllar.Kılıcdar bey Kurultaya en yakın zamanda gidip,gerçek anlamda uzun yıllar beraber çalışacağı kadrosunu ince eleyip sık dokuyarak seçmelidir.Yğto
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2018 Turktime