MENÜ
Ankara 15°
Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Erdoğan'ın Elindeki Fırsat ve Önündeki Engel
Celal Kazdağlı
YAZARLAR
13 Eylül 2010 Pazartesi

Erdoğan'ın Elindeki Fırsat ve Önündeki Engel

Referandum sonuçları Türkiye’nin klasik 65’e 35 ila 60’a 40 dengesini teyit etti. Türkiye önemli her kararında buna benzer bir bölünmeyi gerçekleştirebileceğini bir kez daha ortaya koydu.

Muhafazakarlar yüzde 58 ile bir tarafta toplandı, MHP’nin muhafazakar olmayan kesimleri ile diğerleri yüzde 42’de birleşti. Buna çok kaba bir şekilde “Cumhuriyet değerlerini” temsil edenler olarak da tarif edebiliriz.

Kürt siyasi hareketi başarıya ulaşan “Boykot” kararı ile bu bölünmenin şimdilik dışında kaldı. Adeta bir üçüncü unsur oldu.

Referandum sonuçları Türkiye’nin bu üçlü yapı üzerinde bir süre devam edeceğini gösteriyor.

***     ***   ***

Eli güçlenmiş olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın artık yeni bir anayasa için önünde hiçbir engeli yoktur. Var saydığı tüm engeller kaldırılmış, “ayağındaki prangalar” çıkarılmıştır.

Türkiye’nin en önemli sorunu olan Kürt meselesinin çözümü de büyük oranda bu yeni anayasa çalışmasına bağlıdır.

Kürt meselesinin çözümünün önünde engel görülen MHP, referandumda en büyük darbeyi yemiş ve tabanını kaybetmiştir. MHP’nin muhafazakar tabanı “çözüm”de engel olmadığını ilan etmiştir.

Kürt meselesinin çözümünde Kürt siyasi hareketi de tek yapı olmadığını bu referandumda ortaya koydu. İmralı ve PKK’nın karşısında şimdilik STK’ların temsil ettiği yeni bir Kürt yapılanması referandum ile rüştünü ispat etti. Kimilerinin “Kürt Burjuvazisi” ile “Kürt Aydınları” dediği bu kesim bir oyuncu olarak sahneye çıktı.

Sadece Kürt milliyetçiliği ile siyaset yapan BDP, gücünü yüzde 30’lar düzeyinde yeni tarz siyaset yapan bu gruba kaptırdı. Önümüzdeki dönem çözüm biraz da bu grubun ne yapabileceğine bağlı olarak gelişecek.

***   ***   ***

Cılız da olsa “yeni bir anayasa” vaat ederek anayasa değişikliğine hayır diyen CHP, önümüzdeki dönem sürprize en açık parti haline geldi. Cumhuriyet’in kurucu felsefesine sıkı sıkıya bağlılık ile değişen şartlara uygun bir yeni anlayışa yönelme arzusu CHP’nin gelecekte oynayacağı rolü belirleyecek.

CHP ya “tam savunma” anlayışına geçip kıyıları iyice tahkim edecek ya da değişen şartlara uygun yeni bir zihniyet dünyasına yönelecek.

***   ***   ***

Kürt siyasi hareketi içinde filiz veren yeniler ile CHP içinde boy gösteren değişim ihtiyacını temsil edenlerin geleceği büyük oranda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın izleyeceği politikaya bağlı.

Ya bu güçlerin gelişmesini sağlayacak şekilde onları anayasa çalışmalarına katacak bir politika izleyecek, ya da kutuplaşmanın getirdiği oy toplama kolaycılığına kapılıp, CHP ve Kürt siyaseti içinde değişime izin ve fırsat vermeyecek bir politika izleyecek.

Erdoğan’ın önündeki en büyük engel 2011 seçimi. Seçim bu kadar yakın olmasa Erdoğan rahat davranabilir, her alanda değişimin önünü açabilirdi. 

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Misafir
 16 Eylül 2010 Perşembe 11:04
Erdoğanın önündeki tek engel mhp bunu geçmediği sürece hiç birşey başaramaz.
 Misafir
 14 Eylül 2010 Salı 21:18
Sayın Kazdağlı, şimdi nerden çıakrdın MHP'lilerin Kürt açılımına engel olmadığını? Saçmalama hakkını kullanın ama bir yere kadar. MHp'nin 2007 genel seçimlerinde yüzde 14 mahalli seçimlerde yüzde 16.CHP oyları ile toplarsan genel seçimde 35 mahalli seçimde 39 oyları avr 2 partinin. Hayır oylarıda yüzde 42. Söylermisiniz MHP nerede fire verdi. Birileri yalan haber yayıyor ve sizde bunun üzerinden temelsiz yorum yapıyorsunuz. İnsafınzı kurusun. Hiçbir MHP'li PKK'nın taleplerine asla EVET demez.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2018 Turktime