MENÜ
Ankara
Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Eğitim Çıkmazı
Sibel Kızılkaya İtkü
YAZARLAR
3 Ekim 2017 Salı

Eğitim Çıkmazı

Ünlü filozof ve fizikçi Albert Einstein’in söylediği;  “Sorunlar onları yaratanların mantığı ile çözümlenemez” sözü, bugün eğitim sistemimizin içine düştüğü çıkmazı anlatmak açısından en yerinde tespittir sanırım.
          Yıllardır, iki ileri bir geri taktiğiyle yaz-boz tahtasına dönen eğitim sistemimiz, geçtiğimiz günlerde bir kez daha, üstelik de sadece bir talimatla, yine araştırılmadan, yetkili kurullar ve uzmanlarca tartışılmadan değiştirilmiştir.
         Öyle ki liselere giriş sınavı olarak 2000 yılında LGS,  2004’te OKS, 2008’de üç aşamalı SBS, sonra tekli SBS,  2013’de de TEOG sistemi getirilmişti.  Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte TEOG da kaldırılmış,  yerine üzerinde halen çalışılan, ismi belirsiz,  açık uçlu sınava, ikametgâha ve notlara dayalı karma bir sistemin geleceği açıklanmıştır. Üstelik açık uçlu olması, doğal olarak bu sınavda objektif bir değerlendirmenin olmayacağı, dolayısıyla kötüye kullanılabileceği şüphesine de neden olmuştur. Tam bu sınavın detaylarının netleşmesi beklenirken,  yine paldır küldür, bu sefer de üniversiteye giriş sınavlarının tek sınava indirildiği açıklanmıştır. Yine tartışılmadan, istişare edilmeden…
         AKP iktidarı döneminde son 15 yılda, eğitim sistemimizde 14 kez değişiklik yapılmış, 7 kez Milli Eğitim Bakanı değişmiş ve her gelen bakan, bir öncekinin yaptığının üzerine eklemek, eksikliklerini gidermek yerine, aksine sil baştan yeni bir sistem getirmiştir.
         Ülkemiz çok hızlı bir şekilde, çağdaş eğitimden akıl ve bilimden uzaklaşmaktadır.  PISA verilerine göre eğitim sistemimiz yerlerde sürünürken, doğal olarak matematik, fen, edebiyat alanlarında da nitelikli insan yetişmemektedir. Üstelik özellikle okul ve üniversite sayısının artmasına, bütün düz liselerin tabelalarının Anadolu Lisesine çevrilmesine, akıllı tahta uygulamalarına, devletin öğrencilere bedava kitap dağıtmasına rağmen, eğitim sistemimiz günden güne kötüleşmiştir. Demek ki eğitimde nicelikten ziyade niteliğe, siyaset kaygısıyla hareket etmekten ziyade, gelecek kaygısıyla hareket etmeye ihtiyacımız vardır.
         Bugün hatırı sayılır oranda gencimiz, artık ülkelerinde gelecek göremediklerinden, okumak ya da çalışmak için dünyanın değişik ülkelerine gitmekte, başka bir deyişle ülkemizin beyin gücü göç etmektedir. Hâlbuki Ortadoğu haritasının yeniden şekillendirilmeye çalışıldığı böyle bir dönemde, kalkınmanın anahtarı nitelikli genç beyinlere her zamankinden daha çok ihtiyacımız yok mudur?
         Bizler dindar nesil yetiştirmek derdinde ortaçağın karanlıklarına doğru evrilirken, işin farkında olan ülkelerse çocuklarına eğitim sistemlerinde; “eleştirel düşünme, işbirliği, zihinsel çeviklik ve esneklik, inisiyatif alma, sözlü ve yazılı iletişim, veri analizi ve hayal kurma gibi 7 küresel beceriyi kazandırmanın yollarını aramaktadırlar. (Ünlü eğitim uzmanı Dr.Tony  Wagner’ın Global Achievement adlı çalışmasından) Eğer amaç gerçekten çağdaş, bilime dayalı ve nitelikli bir eğitime ulaşmaksa,  öğrencilere  sadece bilmelerini istediğimiz şeyleri öğretmeye değil; onları soran, sorgulayan, araştıran  analitik düşünme yeteneğine sahip bireyler olarak yetiştirmeye çalışmalıyız.  Aksi halde bırakın 7 küresel beceriye sahip nesiller yetiştirmeyi, bilimden, eğitimden nasibini almamış düşünmeyen sorgulamayan tek tip insan yığınları yaratmış oluruz.  
         Dolayısıyla, eğitim doğru ellerde mucize sonuçlar yaratarak ülkeyi aydınlık yarınlara kavuşturabileceği gibi, yanlış ellerde çok vahim sonuçlar doğurarak, derin karanlıklara da sürükleyebilir.  İşte bu yüzden eğitimin sadece çocuklarımızın değil, ülkemizin geleceğini de çok yakından ilgilendiren bir konu olduğunun bilinciyle,  bu konuda atılan her adımı yakından takip etmek ve son derece ciddiye almak zorundayız.
          Gelin!  Siyasi hesapları bir kenara bırakalım!  Dünyadaki çağdaş eğitim sistemlerinin,  uzmanlar ve eğitimciler tarafından tartışıldığı, incelendiği, tüm ülke çapında gerçekleştirilecek geniş katılımlı arama konferanslarıyla işe başlayalım. Ne dersiniz?
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2018 Turktime