MENÜ
Ankara 13°
Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Dışarıdan Yönlendirilen Bürokrasi!
Celal Kazdağlı
YAZARLAR
3 Ekim 2010 Pazar

Dışarıdan Yönlendirilen Bürokrasi!

Çok basit ve temel bir soru. Bir devlet; o devlet bir de bölge liderliğine soyunmuş ise maaş ödediği memur ve bürokratının yönetimle hiç ilgisi olmayan kişi ya da gruplar tarafından yönlendirilmesine izin verir mi?

Hiç şüphesiz vermez. Bırakın izin vermeyi, böyle bir şeye kalkışanları şiddetle cezalandırır.

Demokrasilerde bürokratlar, halkın seçtiği siyasi iradeye tabidir. Hükümetin denetiminde çalışırlar ve yasama organının belirlediği kurallar çerçevesinde iş görürler.

Hanefi Avcı, bir kitap yazdı ve bir iddiada bulundu. Emniyet idaresinde çalışan bir grubun, hiyerarşik yapı ve polislik mesleği ile hiç ilgisi olmayan “imam” tabir edilen birileri tarafından yönlendirildiğini iddia etti. O iddiaya göre emniyet içindeki kimi görevliler, amirine ve seçilmiş hükümete değil, o kişiye bağlı çalışıyorlar. Bazı konularda emirleri amirlerinden değil o kişiden alıyorlar.

Avcı’nın iddiası sadece Emniyet teşkilatı ile de sınırlı değil. Başta TSK olmak üzere, yargı ve bürokrasinin diğer birimlerinde benzer durumlar var. Ancak Avcı, Emniyet konusunda elinde bilgi ve belgeler olduğunu söylüyor ve doğrudan suç duyurusunda bulunuyor.

Ciddi bir devlet, demokrasinin en temel kurallarını işleten sıradan bir devlet, bu iddianın üzerine gider.    

Herkesten önce Devletin kurumlarını uyum içinde çalıştırmakla yükümlü olan Cumhurbaşkanı konuşur. TBMM’nin açılışında beklentilerin üzerine çıkarak yaptığı cesur konuşma ile hayli ümit veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün temsil ettiği Devleti, böyle bir zan altından kurtarması için harekete geçmesi gerekir.

İkinci görev Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a düşer. Atacağı adımlarla hem devleti zan altından kurtarmalıdır hem de suçlanan cemaatin içinde varsa hatalı davrananlar, onların uzaklaştırılmasına ve cemaatin o vebalden kurtulmasına yardımcı olmalıdır. 

Türk toplumunun dönüştürülmesinde Cemaatin gördüğü işlev tarihidir ve takdire şayandır. Ancak toplumun zihinsel dönüşümünde rol almak, devlet bürokrasisinde görev alacak kadroların yetiştirilmesinde mesuliyet üstlenmek, devlet kadrolarını yönetmek hak ve yetkisini o gruba vermez.

Devlet kendi organları tarafından yönetilir.

Ana muhalefet partisi de 40 yıl sonra yeni bir şey icat etmiş gibi başörtüsü ile türban arasındaki farkı bize anlatmak yerine Hanefi Avcı’nın iddialarının peşine düşer.

En azından Cemaat içinde o iddiaların varlığını kabul eden ve buna sessiz bir direniş gösterenlere cesaret verir.

Bu konu sıradan bir gündem gibi öylesine değinilip geçilecek bir hadise değildir. Konunun iddiayı ortaya atanın durumu ile de hiç ilgisi yoktur.

Konu, doğrudan Türkiye’nin geleceği ile ilgilidir.

“Kendi kadrolarını dahi yönetemediği” iddiası ile karşı karşıya olan bir devletin bölgede düzenleyici bir rol oynaması ham hayaldir.

        

        

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Misafir
 4 Ekim 2010 Pazartesi 21:01
Tarihini bilmiyen bir topluluk,sanini bilmiyen bir kuru kalabalik olmusuz.Osmanli´yi yillarca okul kitaplarinda düsmanlarin EKBERI gibi gösteren bir maarif Bakanligi ne kadar yanlis yaptiginin farkindamidir?Üc kitada at oynatan bir nesil kendi kendine lades yapiyor.Berlin e gelen ilk Büyük Elci,Osmanli Aliyede basit bir görevi olan bir memurdu ve 7 tane dil bilirdi.Berlin´e ayak basinca 6000 tane Alman tarafindan karsilanmisti.Lütfen tarihinizi iyi ögrenin,baskalari istedi diyede karalamayin.YGT
 Misafir
 4 Ekim 2010 Pazartesi 01:06
Sende mi bürütüs!!Ana muhalefet partisi hangi konuyu araştıracağını şaşırdı.Devleti ana muhalafet mi yönetiyor?Cemaate dokunan cayır cayır yanıyor.Dokunulmazlıkları olmasa ne ana muhalefet kalır ne yavru muhalefet.Tamam asıl sorumluları göreve davet etmişsin ama ana muhalefete çakmasan eksik mı kalırdı?
 teyze
 3 Ekim 2010 Pazar 23:37
Emniyet teşkilatı,TSK,yargı ve bürokrasinin diğer birimlerini İMAM tabir edilen birileri yönlendiriyor ha? Buna İNANMAM zor.Ama dediğiniz gibi reisicumhur ve başvekilden açıklama isterim vatandaş olarak.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2018 Turktime