MENÜ
Ankara 13°
Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
CHP’den Gelen İşaretler
Celal Kazdağlı
YAZARLAR
16 Eylül 2010 Perşembe

CHP’den Gelen İşaretler

“Gerçekleşen Anayasa değişikliğinin anlamı nedir?” sorusuna “bu bir sistem değişikliği değildir” cevabı verilebilir. O zaman akla bu yapılan nedir sorusu gelir. “Yapılan sistem içinde güç değişikliğidir.”

1922’de kazanılan büyük zaferden sonra Ankara, yeni bir ulus inşa etmeye yöneldi. O günün şartlarında “bütün farklı dil ve kültürler ile kimlikler ve inançları tek tipleştirmeye çalışan bir sistem” kurabildi.

Bu sistemin kendi içinde, çoğu zaman başarıyla işleyen ve birbirini kontrol eden bir dengesi vardı.

Şimdi referandum ile bu sistemin kendi içindeki dengeler ve güç ilişkileri bir daha eskisi gibi olmayacak şekilde değişti.

Sistem içindeki ağırlık, eskiyi değiştirip yeni bir sistem kurmak isteyenlerin eline geçti.

         ***   ***   ***

Yeni dönem, yeni sistemi inşa etme sürecidir.

Burada yeni sistemin inşası sürecinde, siyasi aktörler açısından, bir birine bağlı iki kritik soru var.

1.      Yeni sistemi, sistem içinde ağırlık kazanmış yeni güç sahipleri tek başına mı kuracak?

2.      Eski sistemin sözcüsü durumunda olanlar yeni sistemin inşasında gönüllü yer ve rol alacaklar mı?

Yani

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, her şeyi tek taraflı mı yapacak?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Evet bu yeni dönemdir. Ben bunun içinde olacağım” diyecek mi?

         ***   ***   ***

Referandum sürecinde çok çalışan Kılıçdaroğlu, yeni dönemin içinde yer alacağına dair pek çok işaret verdi.

CHP’nin uzun yıllardır Kürtler ve muhafazakarlar ile arasına ördüğü bariyerleri yıkmak için adım atabileceğini gösterdi.

Kılıçdaroğlu o kesimlerle empati kurmaya başladı. En azından negatif bir söylemden çıktı, pozitif bir dil kullanmaya başladı.

Çok eleştirilse de, İstanbul’da asılan afişlerle arkadan çelmelense de “Türban meselesini çözeceğim” iddiasını söylemekten vazgeçmedi. Nasıl çözeceği konusunda fazla konuşmasa bile soruna sahip çıkması ve çözme vaadinde bulunması desteklenmesi gereken önemli bir işaret olarak kaldı.

Benzer şekilde, CHP’nin 1989’da hazırlanan ve bugün pek çoğu gerçekleşmiş olan Kürt Raporu’na sahip çıkmakla kalmadı yenisini hazırlama iradesini ortaya koydu.

Yüzde 10 barajının kaldırılmasını istemesi, “silahlı çatışmayı sona erdirecekse diyalog”a sahip çıkması, “sürecin sonunda bir affa varım” demesi, KCK yargılamalarının ortaya çıkardığı aksaklıklara dikkat çekmesi Kılıçdaroğlu için önemli adımlardı.

Referandum sonrası Brüksel’e giderek AB ile yeni bir başlangıç yapması bize yeni sistemin inşasında varım diyen bir Kılıçdaroğlu profili veriyor.

***   ***   ***

Başbakan Erdoğan’ın ikinci balkon konuşması olarak kabul edilen referandum akşamı yaptığı konuşma yeni sistem inşaatına herkesi davet eden bir tavrı ortaya koyuyor.

Ama bu tavrı Hükümet ve Parti’nin diğer sözcülerinin tutumları pek desteklemiyor.

Kendi eksiği ve hatası yüzünden Kılıçdaroğlu oy kullanamadı. Bu olaya yeni sistemi inşa edecek olanlar, “kendi bile oy kullanamadı” gibi polemikçi bir yaklaşım yerine, “İleri demokrasilerde bir muhalefet partisinin genel başkanının oy kullanamaması eksikliktir, ayıptır. İdare bu dikkati göstermede zaaf göstermiştir. Vatandaşına oy kullandırma hizmetini sunamamıştır, özür dileriz” şeklinde yaklaşsaydı, bambaşka bir hava ile karşılaşabilir, yeni sistemin inşasına dair daha umutlu olurduk.

 

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Misafir
 16 Eylül 2010 Perşembe 21:54
Bu şaşkın şimdide Kurultaya gitmeyi unutmasın.En iyisi parmağına ip bağlasın,birde garanti olsun diye Belediye Anons yapsın.Ç.Oğl
 teyze
 16 Eylül 2010 Perşembe 16:52
Benim CHP de gördüğüm işaretler kurultaya gidecekler öncelik olarak sonra Kılıçdaroğlu tekrar seçilirse ilk genel seçimde 1 oyda 1 oyduru hedefleyip ikametgah değişikliği işlemi için canla başla çalışacaklardır.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2018 Turktime