MENÜ
Ankara 13°
Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Anayasayı Yeni Meclis Yapacaksa
Celal Kazdağlı
YAZARLAR
6 Ekim 2010 Çarşamba

Anayasayı Yeni Meclis Yapacaksa

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Anayasayı hemen yapalım” teklifini “sululuk” olarak niteledikten sonra yeni Anayasanın yeni Meclis’e kalacağı kesinleşti.

Başbakan, işin aceleye getirilmemesi konusunda haklıdır. Anayasa gibi bir konunun kısa bir sürede hazırlanıp kabul edilmesi hem doğru değil hem de pratik olarak çok mümkün görünmüyor.

Ancak Kılıçdaroğlu’nun haklı olduğu taraf da vardır. Çalışmalar şimdiden başlatılabilir. Meclis’te partiler arası bir uzlaştırma komisyonu kurulup çalışmaya başlayabilir. O kurul bu yasama yılında bir anayasa sunmayacağını bilir ve partilerin uzlaşabileceği alanları belirler. Uzlaşılamayan alanlar ise toplumun tartışmasına açılır.

Üniversiteler, hukuk çevreleri, kurumlar, siyasi partiler, sendikalar, sivil toplum örgütleri ve bu alanda çalışması olan herkes kendi görüşünü ortaya atar. Siyasi partiler seçime anayasa konusunda kendi görüşlerini anlatarak girer. Her partinin aldığı oy bir ölçüde o fikrin toplumsal karşılığını da gösterir.

Şimdiden başlayan ve seçim süresince yürütülecek olan anayasa tartışmaları belli bir olgunluğa ulaşacağı için yeni Meclis’in yeni anayasayı yapması daha kolay olur. 

Anayasa değişikliği için sadece bu çalışma bile yetmez.

Yeni seçilen Meclis’i bir tür “Kurucu Meclis” özelliğine taşımak gerekir. Sadece bağımsızlığın ilanı ve darbe sonraları oluşturulan kurucu meclisler bu defa halkın oyu ile seçilebilir.

Bunun da yolu Prof. Dr. Ergun Özbudun’un ortaya attığı fikirdir. Prof. Ergun Özbudun önümüzdeki Meclis’in bir kurucu meclis olarak bir kanunla ilan edilmesini istiyor. Bununla yetinmiyor bir de yüzde 10 seçim barajının bir kereye mahsus uygulanmamasını talep ediyor.

Ergun Hoca’ya göre Anayasa değişikliğini yapacak meclis geniş katılımlı ve temsil kabiliyeti en yüksek meclis olmalı. O yüzden bir kereye mahsus olmak üzere seçim barajı yüzde 5’e çekilebilir.

İstikrarlı yönetim açısından yüzde 10 barajı savunuluyor. Ancak istikrarlı bir yönetim uğruna temel bir hukuk metni hazırlanırken adalet duygusundan uzaklaşmanın doğuracağı sakıncalar da var.

Kamuoyu araştırmalarının ve siyasi gözlemcilerin öngörüleri doğru çıkarsa önümüzdeki Meclis, tıpkı 2002 parlamentosu gibi iki partili olabilir. AKP ve CHP’den oluşan bir Meclis’in yapacağı Anayasa çok tartışmalı bir hal alır.

2002 seçimlerinde halkın kullandığı oyların yüzde 20’si Parlamento’da temsil edilememişti.

Şayet Anayasa değişikliğini önümüzdeki Meclis yapacaksa ki öyle olacak, o zaman Prof. Dr. Ergun Özbudun’un önerisi dikkate alınmalıdır.

Baraj düşürülmeli ve yeni Meclis’e “Kurucu Meclis” vasfı kazandırılmalıdır.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Misafir
 6 Ekim 2010 Çarşamba 22:40
Bu ülkeye ve millete yapilacak en büyük iyilki Anayasa gibi cok önemli bir konuya CHP nin karistirilmamasidir.Eger karistirilirsa bu Anayasa millete hayir getirmez.Halk partisinin verziyonlari dolayli veya dolaysiz her zaman etkili olmustur.CHP siz bir ays demek,bolluk bereket,kardeslik demektir.Barajin düsürülmesine halkimiz ve Parlamenter sistemimiz hazir degildir.OLgunlasma sürecinin beklenmesinini kanaatini tasiyorum.Capanoglu
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2018 Turktime