MENÜ
Ankara
Turktime
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Sosyal medya kaygısı
Teknoloji
12 Şubat 2018 Pazartesi 21:29

Sosyal medya kaygısı

Sosyal medya ve oyun bağımlısı olan çocuklar, psikiyatrist randevularına gitmeyi reddediyor. Araştırmaya göre en çok yetersizlik ve kaygı yaratan platformlar Snapchat ve Instagram. En olumlu etkiyi ise YouTube yapıyor.

 İngiltere Kraliyet Kamu Sağlığı Vakfı’nın 2017’de yaptığı bir araştırmada 11-25 yaş arasındaki 1.500 gençten sosyal medya kullandıkları sıradaki ruh hallerini izlemeleri istendi.

BBCnin haberine göre, Psikiyatrist Louise Theodosiou,  çocukların telefonlarıyla çok fazla zaman geçirdiklerine yönelik  işaretleri psikyatristlerle yapılan seanslar sırasında görüldüğünü söylüyor. Ayrıca sosyal medyanın gençlerdeki depresyon, kaygı ve diğer akıl sağlığı sorunlarında rol oynadığı vakalarda bir artış olduğunu ifade ediyor. Theodosiou,’İki ya da üç yıl önce bir çocuğun randevu sırasında çalan telefona veya gelen mesaja yanıt vermesi çok nadir görülen bir durumdu. Şimdiyse çok sık oluyor’ ifadelerine yer verdi.

En Çok Kaygı Yaratan Platformlar:Snapchat ve Instagram
Araştırmaya göre en çok yetersizlik ve kaygı yaratan platformlar Snapchat ve Instagram. En olumlu etkiyi ise YouTube yapıyor. 10 katılımcıdan yedisi Instagram’ın vücutlarıyla ilgili olarak kendilerini daha kötü hissettirdiğini  söylerken, 14-24 yaş arasındakiler de Instagram ve Facebook’un kaygılarını artırdığını belirtti.

Araştırma sonucunda üç  değişiklik yapılması istendi;
  • Bir gencin internette belirli bir süreyi geçirmesinden sonra uyarı bildirimi yapılması
  • Dijital olarak oynanmış fotoğrarlara işaret konulması
  • Okullarda sosyal medyanın sağlıklı kullanımı dersi verilmesi
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2018 Turktime